XV Międzynarodowe Targi Zoologiczne PET FAIR - Edycja: 2015-09-11 - 2015-09-13

Dogoterapia

dogoterpaia deizi

 

Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa jest jedną z form animaloterapii. Jest to naturalna forma wzmacniająca rehabilitację ruchową i psychoterapię.

Głównym motywatorem jest prawidłowo ułożony i odpowiednio przygotowany pies prowadzony przez wyszkolonego przewodnika. Cele i oddziałowywanie dogoterapii są wieloprofilowe w zależności od rodzaju i charakteru placówki oraz specyfiki wybranych zajeć. Istotą dogoterapii jest nawiązanie łączności przy pomocy bliskiego, dotykowego kontaktu miedzy osoba chorą, niepełnosprawną a psem terapeutą.
Zajęcia dogoterapii dzielą sie na indywidualne, gdzie przewodnik z psem terapeutą ściśle współpracuje ze specjalistą (głównie rehanilitantem) i grupowe, w których wykorzystuje sie elementy muzykoterapii, czy terapii zajęciowej.
Zapraszam do współpracy przedszkola, placówki dydaktyczne i społeczne, oraz osoby prywatne.

Moje zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i edukacyjny, polegający na skłonieniu uczestnika do aktywności w zakresie funkcji psychomotorycznych, emocjonalno-społecznych i aktywności ruchowej, poprzez swobodną zabawę ze zwierzęciem. Spotkania mają na celu rozwijanie funkcji poznawczych, współdziałania w grupie, niwelowanie lęków, uczą odpowiedzialności i kształtują więzi między człowiekiem, a zwierzęciem.

 Iwona Grabarz

Z dogoterapią jestem związana od 2006 roku. Jako wolontariusz pracowałam z dziećmi w jednej z łódzkich fundacji, a obecnie działam również jako członek Ochotniczej Straży Pożarnej w sekcji dogoterapii Grupy Ratownictwa Specjalistycznego, niosąc pomoc potrzebującym i propagując miłość do zwierząt. Prowadzę zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach polegające na zrozumieniu zachowań psów, uczące dzieci szacunku do otaczającej nas przyrody.
Posiadam ukończony kurs dogoterapii, a psiaki z którymi pracuję posiadają certyfikat psa terapeutycznego i asystującego.

 

 Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz