XXIV Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR - Edycja: 2018-03-16 - 2018-03-18

Bartosz Malinowski - Wielki Szlak Himalajski

Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem.

m8 m1 m13

Asia Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o swojej wyprawie w Himalaje indyjskie. Tym razem długa, skomplikowana, pełna przygód, zwrotów akcji i niezwykle różnorodna pod kątem krajobrazów, przyrody, kultur i religii.

Trasa była ich autorskim projektem, bowiem Wielki Szlak Himalajski w tej części Himalajów nie jest wytyczony ani na mapach, ani w terenie. W ciągu 72 dni i ponad 700 km pokonali trasę prowadzącą przez zielone doliny Kaszmiru, pustynne pasma Ladakhu oraz Rupshu na pograniczu tybetańsko – indyjskim, dolinę Spiti, przez trudne przełęcze w dolinach Pin i Parvati oraz pasmo Kinnauru i Gharwalu.

Kaszmir i Himalaje indyjskie to tereny niemal zupełnie bezludne, gdzie nie istnieje żadna infrastruktura turystyczna, są poważne problemy z zaopatrzeniem w żywność, gaz czy paliwo do gotowania. „Szlaki” w górach nie są w żaden sposób oznaczone i trzeba wykazać się sporymi umiejętnościami nawigacyjnymi w wytyczaniu bezpiecznej drogi. Dodatkowe utrudnienie to brak dokładnych map regionów, przez które przechodzili.

m5 m10 m19

Czasem po prostu tropili ślady karawan, żeby trafić we właściwą dolinę czy przełęcz. Sporym wyzwaniem były lodowate i rwące rzeki, na których nie ma mostów, a jedynym sposobem ich przekroczenia jest przejście w bród. Wyjątkowej koncentracji wymagały przejścia przez lodowce usiane szczelinami. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na trudność tego przejścia był brak jakiejkolwiek łączności ze światem – telefony satelitarne są zakazane w Indiach a łączność GSM nie działa w górach. Ponadto w tej części Himalajów nie działają służby ratunkowe.

m2 m6 m17

W 2015 roku Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli 1700 km Wielkim Szlakiem Himalajskim w Nepalu. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej. Obecnie Asia i Bartosz planują kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i Pakistanie.

m4 m12 m20

Więcej informacji: http://wielkiszlakhimalajski.pl

https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski.pl

 Zapraszamy na spotkanie w sali konferencyjnej B, 18.03.2018 r. o godzinie 12.00



Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz