16 Marca 2018

XXIV Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

Opis wydarzenia

XXIV TARGI REGIONY TURYSTYCZNE NA STYKU KULTUR 2018
PODSUMOWANIE

24 edycja Targów – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR już za nami. W dniach 16 – 18 marca 2018 r. Hala Expo – Łódź wypełniła się miłośnikami podróży poszukującymi ofert i inspiracji do planowania dłuższych
i krótszych wyjazdów. Oferty zaprezentowane przez ponad 100 wystawców sprzyjała planowaniu rodzinnych wycieczek, majówek i wyjazdów weekendowych. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program spotkań
z podróżnikami
i pasjonatami oraz eventy skierowane do przedstawicieli branży turystycznej.

IMG 0517 IMG 0665 IMG 0902

Ponad 7 tysięcy zwiedzających odwiedziło stoiska organizacji i instytucji turystycznych oraz samorządowych, biur podróży, muzeów, hoteli i producentów regionalnej żywności. Publiczność mogła skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych zarówno przez organizatorów, jak i wystawców. Zwyczajowo – nie zabrakło konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak: vouchery, zaproszenia i bilety wstępu do najciekawszych miejsc turystycznych naszego kraju.

Regionem Partnerskim tegorocznej edycji targów zostało Świętokrzyskie. Podróż po najciekawszych zakątkach regionu w pięciu wymiarach możliwa była dzięki magicznej kapsule 5D usytuowanej  na indywidulanym stoisku Regionu. Na stoisku można było zapoznać się również z ofertą Miasta Kielce, z promocją projektu Kielce-raj dla dzieci oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego i Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Jędrzejowskiej. Natomiast w sobotę i w wystąpił Zespół Karytniczanki oraz Rycerze Zamku Królewskiego w Chęcinach.

IMG 0767 IMG 0969 IMG 0970

„Odpocznij w Krainie nocy i dni na Ziemi Kaliskiej” – pod takim hasłem atrakcje turystyczne zaprezentował Powiat i Miasto Partnerskie Kalisz. Kaliskie promowało walory kulturowe swojego regionu, zabytki i muzea, turystykę wiejską i sakralną, a także dostępne formy turystyki aktywnej oraz przysmaki, potrawy i produkty lokalnej kuchni. Na odwiedzających stoisko czekały: foto na tle, konkursy na Facebooku z nagrodami, warsztaty dla dzieci, gry, pokazy kulinarne z degustacją oraz możliwość zapoznania się z bogatą ofertą turystyczną Powiatu Kaliskiego i Miasta Kalisz. Ponadto swoje występy na scenie głównej targów zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne, rzeźbiarze ludowi oraz zespoły folklorystyczne. Nie zabrakło także pokazów kulinarnych kucharzy ze Szlaku Kulinarnego „Kaliskie Smaki”.

IMG 0656 IMG 0671 IMG 0838

Pierwszy dzień targów poświęcony był na spotkania biznesowe, prelekcje i wykłady. Goście tłumnie wypełniali salę konferencyjną, w których Polska Izba Turystyki Oddział Łódzki zorganizowała szkolenie z mailowej obsługi klienta. Sobota przeznaczona była na prezentacje kierunków i tematów bliskich każdemu podróżnikowi. Jakub Porada przeprowadził warsztaty taniego podróżowanie, Sebastian Wieczorek odpowiedział na pytanie, czy miejscem pracy może być cały świat, zaś Kazimierz Ludwiński opowiedział o swojej ponad dziewięcioletniej przygodzie na Wyspie Szczęśliwych Dzieci. Miłośnicy turystyki górskiej uczestniczyli w spotkaniu z Bartoszem Malinowskim oraz przedstawicielami Akademickiego Klubu Górskiego.

We współpracy z Expo-Łódź (Partnerem Targów) powstała strefa zabaw interaktywnych dla dzieci i dorosłych. Wśród atrakcji były warsztaty plastyczne i ruchowe oraz pokoje zagadek. Na najmłodszych czekały: zamek dmuchany, malowanie twarzy oraz konkursy z nagrodami. Swoich sił można było również spróbować w stosunkowo młodym, ale modnym już sporcie „Slackline”. Zabawa polegała na chodzeniu po wąskiej i niestabilnej taśmie rozwieszonej nisko nad ziemią. „Turystyczna Rodzina” podpowiedziała w jaki sposób spakować plecak na wyprawę, aby zabrać niezbędne rzeczy; na stosiku „Medycyny na Krańcach Świata” dowiedzieliśmy się, jak udzielić pierwszej pomocy i zabezpieczyć się przed chorobami egzotycznymi. Urozmaiceniem atrakcji targowych były pojazdy elektryczne, z kolei rowerowi turyści mogli zasięgać porad jak przygotować rower do sezonu, a na stoisku Straży Miejskiej zabezpieczyć swoje jednoślady przed kradzieżą, odpowiednio je znakując.

Wyjątkową atrakcją i nowością tegorocznych Targów NA STYKU KULTUR były gry typu escape room. Pierwsza z nich pn. „Tkalnia Agroturystycznych Zagadek” – współorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – to propozycja dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, że agrowczasy to ciekawa alternatywa dla wczasów typu all inclusive. Zaś druga pn. „Niepodległościowy escape room” przybliżyła za pomocą zabawy tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę dowiedzieliśmy się również, kto zdobył Złoty Medal Targów i 6 metrów niezabudowanej powierzchni wystawienniczej w następnej edycji. Wystawcy konkurowali w dwóch kategoriach: na najlepszy gadżet i materiał promocyjny. Szczęśliwym zwycięzcą w kategorii materiał promocyjny została Gmina Miasto Świdnica nagrodzona za zestaw przewodników. Wyróżnienie przyznano dla Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz dla Miasta Elbląg. Jeśli chodzi o najlepszy gadżet promocyjny, jury przyznało Złoty Medal Województwu Warmińsko – Mazurskiemu, zaś wyróżniono Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej.

2

Zwiedzający targi znaleźli wiele ciekawych wydawnictw promocyjnych, map i przewodników. Dzieci z nieukrywaną radością kolekcjonowały balony, książki i malowanki oraz brały udział w przygotowanych dla nich atrakcjach. Wszystko to w targowym gwarze, gdzie mieszały się dźwięki i zapachy charakteryzujące różne regiony.

Temat podróży, ich planowania i spędzania wolnego czasu powróci wraz z nadejściem przyszłorocznej wiosny i jubileuszowej, XXV edycji Targów Regiony Turystyczne Na Styku Kultur.

Zapraszamy za rok!

 



Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz