X Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD & VI Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO

2 OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE BLOGERÓW KULINARNYCH

ZGŁOSZENIE formularz zgłoszeniowy

BLOGERZY FB 1200x628 px

Zapraszamy na spotkanie z najprawdziwszym smakiem i rozmowę o naturze, ekologii, podróżach kulinarnych i sile opowieści. Spróbujesz, jak intensywny w smaku może być rzemieślniczy ser, poznasz słodycz miodu z mazurskiej pasieki, porozmawiasz z producentami, aby lepiej dowiedzieć się, jak wytwarzają swoje przetwory owocowe, chleby i kiełbasy. Porozmawiamy o tym, jak prezentować naturę w internecie i jaka jest natura internetu. Powiemy, jak opowiadać o kulinarnych szlakach i jak szukać szlachetnego smaku. Pokażemy, na czym polega jakość naturalnej żywności i siła rolnictwa ekologicznego. Naturalny to dziś znaczy nowoczesny. Chcesz by twój blog był czytany i rozpoznawany? Zejdź na ziemię, poznaj i pokochaj prawdziwe jedzenie.

Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Kulinarnych podczas Targów Natura Food i be ECO poprowadzi MONIKA KUCIA - dziennikarka i kuratorka kulinarna. Z natury!

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Warszawskiej Akademii Teatralnej. Członek Rady Programowej Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie, współorganizatorka tegorocznego konkursu dla blogerów "Przepisy Zerwane". Redaktorka naczelna portalu Ugotuj.to Ze Smakiem. Inicjatorka i autorka cykli wydarzeń o charakterze edukacyjnym, m.in. "Kuchnia Polska Nowe Horyzonty" w Domu Wódki (http://www.domwodki.pl/) w Warszawie i Spotkań wokół stołu w Menora InfoPunkcie (http://polin.pl/menora). Autorka publikacji zrealizowanej na zlecenie MSZ "Cuisine PL" promującej polską gastronomię w czasie Prezydencji Polski w UE w 2011 roku. Projektantka wizyt studyjnych i podróży kulinarnych po Polsce m.in. dla Instytutu Adama Mickiewicza (http://www.culture.pl/). Promotorka produktu regionalnego w kampaniach Trzy Znaki Smaku (http://trzyznakismaku.pl/) i Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina (http://czasnagesine.pl/)

Dziennikarka - autorka cyklicznych artykułów na temat restauracji w Polsce w dzienniku "Rzeczpospolita" (2003-2011) oraz innych materiałów o tematyce kulinarnej i kulturalnej w magazynach "Zwierciadło", "Kuchnia", "Food Service", "Traveler", "Kaleidoscope", "Coaching", "Focus", "Elle". 

Zapraszamy do rozmowy wszystkich poszukujących dobrego smaku i jakości. Chodźcie z nami w zieloną stronę! Propagujemy dobre jedzenie, dobre życie, w szacunku dla produktu, regionu, lokalnej społeczności i Ziemi. Chcemy być nowocześni, ale szanujemy tradycję. Działamy w internecie, ale jesteśmy blisko życia, stołu, ludzi i ziemi.