XXIV Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

Powiat miasto partnerskie - Kalisz

Powiat Kaliski – powiat wielkich możliwości

Tegoroczne hasło pod jakim prezentuje się Powiat Kaliski to „Odpocznij w Krainie nocy i dni na Ziemi Kaliskiej”. Powiat kaliski jest godny uwagi każdego turysty. Znajduje się on w Południowej Wielkopolsce w Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. W skład powiatu wchodzi 9 gmin wiejskich oraz dwie miejsko-wiejskie. Na uwagę turystów zasługuje ogromne bogactwo kulturowe. To tutaj znajduje się kilkanaście orkiestr dętych, a każdą imprezę uatrakcyjniają występy zespołów folklorystycznych, śpiewaczych i kapel ludowych. Występują w regionalnych strojach i wykonują repertuar z regionu kaliskiego. Powiat kaliski to także znakomici twórcy ludowi, rzeźbiarze,

Powiat kaliski obfituje w różnorodne i unikalne zabytki oraz miejsca świadczące o znaczeniu i dawnej świetności ziemi kaliskiej. Znajduje się tu kilkanaście zespołów parkowo – pałacowych, kilkudziesięciokilometrowa linia kolejki wąskotorowej, skansen etnograficzny i dwie wyjątkowe placówki muzealne: Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie oraz unikalne w skali europejskiej Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. To właśnie w Russowie urodziła się Maria Dąbrowska - autorka powieści „Noce i Dnie”. Z kolei w opatowskim muzeum można zobaczyć ponad pięćdziesiąt fortepianów w prawie wszystkich odmianach. Wśród prawdziwych perełek architektonicznych należy wymienić dzwonnicę kościoła w Strzałkowie, jedyny w Polsce czynny żelazny most w parku w Opatówku, XVI- wieczny spichlerz w Aleksandrii, pałace w Tłokini Wielkiej, Koźminku i Marchwaczu.

To jedyne miejsce, kryjące bogactwo historii w 16 unikalnych kościołach drewnianych, które znajdują się na jedynym i niepowtarzalnym Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Drewniane kościoły to prawdziwe skarbnice, kryjące w sobie kilkaset lat niezwykłej i barwnej historii. Do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie, nadal zadziwiając swoją konstrukcją, urokiem i malowniczością.

Turystów szczególnie latem przyciągają urokliwie położone zbiorniki wodne w Murowańcu, Brzezinach i Szałem, do których prowadzą m.in. wyznaczone ścieżki rowerowe. A tych lubiących obcować z przyrodą przyciąga bogactwo fauny i flory dwóch rezerwatów przyrody położonych na terenie malowniczej Gminy Brzeziny – Rezerwatów Olbina i Brzeziny, oraz Obszarów Chronionego Krajobrazu Natura 2000. Po przepływającej przez powiat kaliski rzece Prośnie organizowane są spływy kajakowe, które są gwarancją niezapomnianej kajakarskiej przygody!

Targi od

 

Powiat kaliski otwiera się również przed swoimi gośćmi w niezwykły sposób, bo od kuchni. Razem z restauratorami, właścicielami dworków i pałacyków, producentami żywności ekologicznej i właścicielami gospodarstw agroturystycznych tworzymy Szlak Kulinarny „Kaliskie Smaki”. Chcemy kusić turystów nie tylko zabytkami, ale i pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Nowy szlak po smakach regionu ma być kulinarną inspiracją dla turystów, zaprowadzić do miejsc, agroturystyk i restauracji serwujących dania tradycyjne i pozwoli poznać historię tworzenia kuchni regionalnej oraz ekologiczne produkty tworzące dziedzictwo kulinarne regionu. Mieszanka smaków tradycji ze szczyptą nowoczesności sprawi, że goście odwiedzający powiat kaliski będą uczestnikami prawdziwej uczty.

Zapraszamy do odwiedzenia Ziemi Kaliskiej, bo Powiat Kaliski jest godny Twojej uwagi !