VII Salon Ciekawej Książki

Podsumowanie VII Salonu Ciekawej Książki - ponad 100 wystawców i wizyta noblistki

Podsumowanie VII Salonu Ciekawej Książki - ponad 100 wystawców i wizyta noblistki

VII Salon Ciekawej Książki już za nami. W ciągu trzech dni (24-26 listopada) stoiska wystawców odwiedziło ponad 15 tys. osób. Gościliśmy 103 wystawców oraz ponad 60 autorów. To duży sukces i ogromna satysfakcja z wykonanej pracy.

Ponad 15 tys. osób, które odwiedziły Salon to kolejny rekord frekwencji w historii wydarzenia, jeśli chodzi o frekwencję. W tegorocznej edycji wzięła również udział zdecydowanie większa liczba wystawców – 103. W porównaniu z rokiem ubiegłym był to wzrost aż o blisko 20%. Szczególnie warte podkreślenia jest to, że zaproszenie do udziału w VII SCK przyjęły również te największe firmy, które działają na polskim rynku edytorskim od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat. Były to m.in.: AGORA SA, AMEET, Prószyński i Spółka, Grupa Foksal (Buchmann, Wilga, W.A.B.), Czytelnik, MUZA, Copernicus Center Press, Wielka Litera, LTW, Marginesy i BOSZ, SQN, Książkowe Klimaty, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz Katolickie Wydawnictwo Jedność i W Drodze. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaufanie. To dla nas potwierdzenie, że impreza rozwija się w dobrym kierunku. Na osobne podziękowanie zasługują: Wydawnictwo Literatura, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Akapit Press, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, AGORA SA, a także Dom Literatury w Łodzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Ze strony wymienionych wydawnictw i instytucji mamy nieocenione wsparcie promocyjne i merytoryczne.

IMG 8672 IMG 8608 IMG 8686
IMG 8724 IMG 8728 IMG 8735
IMG 8767 IMG 8776 IMG 8784

VII Salon Ciekawej Książki to nie tylko bogata oferta wydawnictw. Na miłośników literatury czekały spotkania autorskie, panele dyskusyjne poświęcone literaturze i kulturze oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W bieżącym roku gościliśmy ponad 60 autorów i ludzi kultury. Gośćmi tegorocznej edycji byli m.in.: Monika Sznajderman, Karolina Korwin-Piotrowska, Jakub Ćwiek, Grzegorz Rogowski, Ryszard Ćwirlej, Łukasz Orbitowski, Piotr Pustelnik, Weronika Mliczewska, Tomasz Owsiany, Grzegorz Kalinowski, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Joanna Mruk, Andrzej Żak, Ewa Karwan-Jastrzębska, Marta H. Milewska, Agata Widzowska, Grażyna Bąkiewicz, Dorota Combrzyńska-Nogala, Stefan Turschmid oraz Andrzej Makowiecki. Gośćmi specjalnymi Salonu Ciekawej Książki były niemiecka autorka rumuńskiego pochodzenia, laureatka Literackiej Nagrody Nobla Herta Muller oraz Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody NIKE. Pisarki wzięły udział w Panelu Mistrzowskim pt. „Literatura – Demokracja – Europa”. Panel był zorganizowany przez Dom Literatury w Łodzi w ramach Festiwalu „Puls Literatury”. Autorki przyjechały do Łodzi na zaproszenie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

IMG 8866 IMG 8869 IMG 8870
IMG 8875 IMG 8880 IMG 9056
IMG 9078 IMG 9083 IMG 9050

Tradycyjnie podczas tegorocznej edycji odbywały się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, promujące zamiłowanie do książek i rozwijające nawyk czytania. Bogatą ofertę zajęć przygotowały: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Kotarbińskiego w Łodzi, Miejskie Biblioteki Publiczne, Wydawnictwa: BIS, Akapit Press, Widnokrąg, Przygotowalnia oraz Sekcja Polska IBBY i Empik.

Gratką dla miłośników książek była strefa fantastyki, w ramach której odbyły się spotkania z autorami książek fantasy i sci-fi oraz panele dyskusyjne poświęcone wpływowi literatury tego nurtu na kulturę popularną.

Jednocześnie z Salonem Ciekawej Książki odbyły się Targi Prezentów Świątecznych MIKOŁAJEK. Szczegóły na www.mikolajek.targi.pl.

IMG 8931 IMG 8890 IMG 8905
IMG 8912 IMG 8908 IMG 8913
IMG 8923 IMG 8889 IMG 8882

Pracę nad VIII edycją Salonu Ciekawej Książki rozpoczynamy już teraz. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność na imprezie oraz za wsparcie przy organizacji i promocji. Mamy nadzieję, że spotkamy się również w przyszłym roku, w jeszcze większym gronie!