VII Salon Ciekawej Książki - Edycja: 2017-11-24 - 2017-11-26

STREFA FANTASTYKI

25 listopada 2017r. (sobota)

sala D (płyta wystawiennicza)

11:00 – 11:50     Dyskusja z udziałem specjalistkek od prawa autorskiego Martyny Czapskiej oraz Alicji Tarkowskiej z Kancelarii adw. Alicji Bień i Kancelarie Partnerskie pt. „Czy to jeszcze inspiracja, czy to już plagiat”. Takie pytanie zadał sobie zapewne chociaż raz każdy twórca. Czasami trudno znaleźć na nie odpowiedź, a granica pomiędzy zainspirowaniem się cudzą twórczością a jej bezprawnym wykorzystaniem jest wyjątkowo cienka. Podczas Case study: jeszcze inspiracja czy już plagiat uczestnicy odpowiedzą na pytanie, na co należy zwrócić uwagę, inspirując się innym dziełem.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

12:00 – 13:50     Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim zostało odwołane z przyczyn niezależnych od MTŁ. Przepraszamy!  

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

14:00 – 14:50     Jak współczesna nauka odnosi się do różnych wizji roztaczanych przez literaturę science-fiction. Spotkanie z dr Andrzejem Zimniakiem - autorem powieści science-fiction pt. „Fenomen życia na Ziemi i w kosmosie”. Na czym polega niezwykłość warunków naszej planety, że jest to jedyne miejsce, w którym według współczesnej wiedzy mogło rozwinąć się życie? Jak mogłoby i jak nie mogłoby wyglądać życie na innych planetach?

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

15:00 – 16:50     Panel dyskusyjny z udziałem Krzysztofa Piskorskiego, Andrzeja Zimniaka i Witolda Jabłońskiego pt. „Jak wygląda rynek wydawniczy 2017 z punktu widzenia autora”. Rynek książki zmienia się równie szybko jak cała rzeczywistość wokół niego. Przemiany społeczne, technologiczne mocno wpływają na to co czytamy i jak czytamy. Jak zmieniła się sytuacja i autora w przeciągu ostatnich lat? Czego możemy oczekiwać w przyszłości? Jak może wyglądać sytuacja autora i czytelnika?

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

17:00 – 17:50     Dyskusja w udziałem Anny Szumacher - dziennikarki, autorki opowiadań fantastycznych oraz Anny Karnickiej autorki młodzieżowych powieści fantastycznych pt. „O pisaniu i debiutowaniu”. Rozmowa o literaturze pod kątem praktycznym, czyli o tym jak pisać i jak debiutować. Nie ma jednej, idealnej drogi do debiutu, tak jak nie ma jednego wypracowanego i sprawdzonego warsztatu pisarskiego. Jednak wiele rzeczy się powtarza. Syndrom pustej kartki, walka z weną, kreowanie świata i bohaterów czy wreszcie żmudny proces autoredakcji i korekty to tylko niektóre tematy, spędzające pisarzom sen z oczu.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

  

26 listopada 2017r. (niedziela)

sala D (płyta wystawiennicza)

12:00 - 14:50      Warsztaty Kreatywnego pisania. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia własnego tekstu? Jak zabrać się za pisanie własnego opowiadania? Co jest ważne podczas kreowania bohaterów, świata, akcji, fabuły? Serdecznie zapraszamy na warsztaty z kreatywnego pisania, na których pokażemy jak zostać twórcą i spróbujemy zmierzyć się z zadaniem stworzenia własnego tekstu. Zapraszamy zarówno ludzi, którzy dopiero chcieliby zacząć coś pisać jak i tych, którzy pierwsze próby mają już za sobą. Prowadzenie: Anna Szumacher i Tomasz Kozłowski.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

12:00 - 12:50      Spotkanie z Agnieszką Hałas - autorką powieści fantastycznych pt. „Od Paracelsusa do Pasteura” – lekarze, aptekarze, szarlatani. Jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków? Poznacie fakty ciekawe, dziwne i straszne. Dowiecie się, czemu Paracelsus palił księgi, jaki wstydliwy problem miał król Ludwik XIV Słońce, kogo zakopywano w gnoju i na co pomagały okłady z surowej marchwi. Prowadzenie: Krystian Śmietański.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

13:00 – 13:50     Spotkanie z Agnieszką Hałas, autorką powieści „Olga i ostry”, oraz niedawno wznowionej powieści fantasy „Dwie karty”. Prowadzenie Krystian Śmietański.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

14:00 – 14:50     Spotkanie z Witoldem Jabłońskim - autorem powieści fantastyczno-historycznychpt. „Co się stało z mitologią słowiańską?”. Co się stało z mitologią słowiańską? Pytała dramatycznie Maria Janion w swej słynnej „Niesamowitej Słowiańszczyźnie”. Dlaczego uczymy się w szkołach mitologii grecko-rzymskiej, znamy i zachwycamy się innymi, obcymi mitologiami, jak celtycka, germańska, nordycka, semicka, a nawet hinduska, a nie mamy pojęcia o własnej? Czy w ogóle istniała? A jeśli tak, czy można ją zrekonstruować w sposób naukowy lub literacki? Na te i inne pytania odpowie Witold Jabłoński, zdradzając przy okazji szczegóły swej najnowszej publikacji, przygotowywanej przez Instytut Wydawniczy Erica: „Dary bogów”. Opowieści słowiańskiego bajarza.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

15:30 – 17:00     Spektakl „Zami3ć”. Niedaleka przyszłość. Rok 1993. Hacker komputerowy znany pod nickiem „pr0sp3r0” niegdyś był szanowanym programistą, współzałożycielem i twórcą sukcesu high-techowej korporacji Way & Tyrell. W wyniku zdrady został wyrzucony z firmy, odebrano mu wszystkie patenty i skazano na zapomnienie. Po latach przygotowań, kiedy wszyscy jego wrogowie zebrali się w jednym miejscu rozpoczyna swoją zemstę. Spektakl jest premierową adaptacją „Burzy” Williama Shakepeare'a. Jego twórcy inspirowali się filmami Blade Runner i TRON oraz klasyką literatury cyberpunkową. Scenariusz: Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały. Anna Karnicka. Reżyseria: Tomasz Kozłowski.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz