VII Salon Ciekawej Książki

spotkania autorskie / wydarzenia towarzyszące

24 listopada 2017r. (piątek)

sala A (główne foyer)

10.00 – 11.00     Światło, kamera, akcja! Zapraszamy do "Magicznego kina"! Kreatywne warsztaty literackie dla  dzieci w wieku 8-12 lat. Wydawnictwo Akapit Press zaprasza na premierę książki "Magiczne kino" i spotkanie z Joanną Kmieć - łódzką autorką i ilustratorką. W planie spotkania mnóstwo dobrej zabawy, prawdziwe detektywistyczne zagadki i tropienie książkowych tajemnic!

organizator:       Wydawnictwo Akapit Press.

zapisy:               e-mail: 

 

11:00 - 12:00      Raport 2017: Dzieci XXI – spotkanie z redakcją kwartalnika.

organizator:       Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

14.00 - 15:00     „Drzewo życia” Chavy Rosenfarbpowieść o łódzkim getcie. Wykład Joanny Podolskiej.

organizator:       Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

15:00 - 16:00      Patriotyzm po bałucku – spotkanie wokół drugiej część Bałuckiego słownika (Bałucki słownik #2) //. Prowadzące:      Joanna Podolska, Justyna Tomaszewska.

organizator:       Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

16.00 – 17.00     Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem. Promocja najnowszych książek pisarza: „Drobinki nieśmiertelności” oraz „Zawisza Czarny”.

organizator:       Wydawnictwo SQN.

 

sala B (płyta wystawiennicza)

11.30 - 12.30      Spotkanie autorskie z Andrzejem Żakiem autorem książek dla dzieci i młodzieży. Do udziału zapraszamy uczniów kl. IV lub V szkoły podstawowej. Klimat wyprawy na pokładzie pirackiego statku porwie czytelników w świat wielkiej przygody już po raz trzeci! Popularną serię o przygodach Kuby w świecie piratów rozpoczął wydany dwa lata temu Kapelusz kapitana Drake'a, kolejna w serii była Amarilla i weekend w kapeluszu, a już 11 października ukaże się trzecia część cyklu: List gończy. Oprawę graficzną książek przygotował jeden z najlepszych polskich ilustratorów, Bohdan Butenko.

organizator:       Wydawnictwo Akapit Press. 

zapisy:               e-mail:

14.00 – 15.00     Spotkanie pt. „Przecław Smolik zapomniany promotor awangardy artystycznej i twórca łódzkich muzeów”. Celem spotkania jest przypomnienie zasłużonego w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Łodzi lekarza, samorządowca i bibliofila, inicjatora utworzonego w 1927 r. i pierwszego prezesa Towarzystwa Bibliofilów w Łodzi. Prelekcję poprowadzi prof. Grzegorz Matuszak.

organizator:       Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki.

 

25 listopada 2017r. (sobota)

 sala A (główne foyer)

13.00 – 14.00     Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Organizator:      Wydawnictwo MUZA SA.

 

14.00 – 15.00     Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem książki „Milczenie jest srebrem”. Autor został uhonorowany Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru 2017 za powieść „Śliski Interes”.

organizator:       Wydawnictwo MUZA SA.

 

15.00 – 16.00     Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim – promocja najnowszej książki pt. „Exodus”.

organizator:       Wydawnictwo SQN.

 

sala B (płyta wystawiennicza)

13.00 - 14.00     „Awangarda w filmie fabularnym. Historia zjawiska, twórcy, najważniejsze filmy” - spotkanie dla nauczycieli, bibliotekarzy oraz osób zainteresowanych tematem z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej Wystąpienie ma na celu zobrazowanie zagadnienia w kontekście historycznym, wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z tą problematyką oraz przedstawienie najważniejszych twórców dzieł filmowych definiowanych jako awangardowe. Osią prezentacji będą zwięzłe opisy filmów najważniejszych dla rozwoju zjawiska, ukazane w porządku chronologicznym. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 30 osób. Zapisy prowadzone są pod adresem:  lub pod nr tel. 42 636 12 50.

organizator:  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Kotarbińskiego w Łodzi.

 

12.00 – 13.00     spotkanie z Jackiem Wystopem i promocja książki jego autorstwa pt. „Zapomniane miejsca w Łodzi”, wydanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J.Piłsudskiego.

organizator:       WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

 

15.00 – 16.30     Spotkanie poświęcone książce "Marcin Luter. Prorok i buntownik". O Lutrze, reformacji i dialogu ekumenicznym będą rozmawiać: ks. Michał Makula, ks. prof. Andrzej Perzyński, prof. Jarosław Płuciennik oraz tłumacz książki - dr Maciej Potz.

organizator:       Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

 

sala C (płyta wystawiennicza)

 14.00 – 15.00     Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim poświęcone powieści pt. „Rdza”.

organizator:       Wydawnictwo SQN.

 

15.00 – 16.30     spotkanie z Piotrem Pustelnikiem i promocja książki „Ja, pustelnik. Autobiografia” (Wydawnictwo Literackie). Współautorem książki jest Piotr Trybalski.
organizator:       WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

 

STREFA FANTASTYKI 

sala D (płyta wystawiennicza)

 11:00 – 11:50     Dyskusja z udziałem specjalistkek od prawa autorskiego Martyny Czapskiej oraz Alicji Tarkowskiej z Kancelarii adw. Alicji Bień i Kancelarie Partnerskie pt. „Czy to jeszcze inspiracja, czy to już plagiat”. Takie pytanie zadał sobie zapewne chociaż raz każdy twórca. Czasami trudno znaleźć na nie odpowiedź, a granica pomiędzy zainspirowaniem się cudzą twórczością a jej bezprawnym wykorzystaniem jest wyjątkowo cienka. Podczas Case study: jeszcze inspiracja czy już plagiat uczestnicy odpowiedzą na pytanie, na co należy zwrócić uwagę, inspirując się innym dziełem.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

12:00 – 13:50     Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim - autorem powieści fantastycznych pt. „Światotworzenie – poradnik praktyczny”. Popkultura zrodziła tysiące fikcyjnych światów – od Śródziemia, przez Westeros po Azeroth. Każdy kto myśli o zbudowaniu własnego świata, albo szuka inspiracji jak  to zrobić powinien wziąć udział w spotkaniu. 

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

14:00 – 14:50     Jak współczesna nauka odnosi się do różnych wizji roztaczanych przez literaturę science-fiction. Spotkanie z dr Andrzejem Zimniakiem - autorem powieści science-fiction pt. „Fenomen życia na Ziemi i w kosmosie”. Na czym polega niezwykłość warunków naszej planety, że jest to jedyne miejsce, w którym według współczesnej wiedzy mogło rozwinąć się życie? Jak mogłoby i jak nie mogłoby wyglądać życie na innych planetach?

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

15:00 – 16:50     Panel dyskusyjny z udziałem Krzysztofa Piskorskiego, Andrzeja Zimniaka i Witolda Jabłońskiego pt. „Jak wygląda rynek wydawniczy 2017 z punktu widzenia autora”. Rynek książki zmienia się równie szybko jak cała rzeczywistość wokół niego. Przemiany społeczne, technologiczne mocno wpływają na to co czytamy i jak czytamy. Jak zmieniła się sytuacja i autora w przeciągu ostatnich lat? Czego możemy oczekiwać w przyszłości? Jak może wyglądać sytuacja autora i czytelnika?

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

17:00 – 17:50     Dyskusja w udziałem Anny Szumacher - dziennikarki, autorki opowiadań fantastycznych oraz Anny Karnickiej autorki młodzieżowych powieści fantastycznych pt. „O pisaniu i debiutowaniu”. Rozmowa o literaturze pod kątem praktycznym, czyli o tym jak pisać i jak debiutować. Nie ma jednej, idealnej drogi do debiutu, tak jak nie ma jednego wypracowanego i sprawdzonego warsztatu pisarskiego. Jednak wiele rzeczy się powtarza. Syndrom pustej kartki, walka z weną, kreowanie świata i bohaterów czy wreszcie żmudny proces autoredakcji i korekty to tylko niektóre tematy, spędzające pisarzom sen z oczu.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

  

26 listopada 2017r. (niedziela)

 sala A (główne foyer)

 12.00 – 13.00     Spotkanie autorskie z Weroniką Mliczewską, autorką podróżniczego reportażu „Na początku jest koniec”.

organizator:       Wydawnictwo MUZA SA.

 

13.00 – 14.00     Spotkanie autorskie z Tomaszem Owsianym, autorem książki „Pod ciemną skórą Filipin”.

organizator:       Wydawnictwo MUZA SA.

 

14.00 – 15.00     Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kalinowskim pt. „Pogromca grzeszników, czyli dwudziestolecie międzywojenne bez retuszu”. Autor książek „Pogromca grzeszników” oraz cyklu „Śmierć frajerom”, „Śmierć frajerom. Złota maska” i „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone”.

organizator:       Wydawnictwo MUZA SA.

 

sala B (płyta wystawiennicza)

12.00 - 13.00     Projekt optymista. Prowadzący Damian Antoniak.

 

13.00 - 14.00     Jesień życia, wiosna możliwości! – spotkanie z Moniką Kamieńską i Moniką Mularską, autorkami książek na temat późnej dorosłości.

 organizator:       Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

 

 STREFA FANTASTYKI 

sala D (płyta wystawiennicza)

 12:00 - 14:50      Warsztaty Kreatywnego pisania. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia własnego tekstu? Jak zabrać się za pisanie własnego opowiadania? Co jest ważne podczas kreowania bohaterów, świata, akcji, fabuły? Serdecznie zapraszamy na warsztaty z kreatywnego pisania, na których pokażemy jak zostać twórcą i spróbujemy zmierzyć się z zadaniem stworzenia własnego tekstu. Zapraszamy zarówno ludzi, którzy dopiero chcieliby zacząć coś pisać jak i tych, którzy pierwsze próby mają już za sobą. Prowadzenie: Anna Szumacher i Tomasz Kozłowski.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

12:00 - 12:50      Spotkanie z Agnieszką Hałas - autorką powieści fantastycznych pt. „Od Paracelsusa do Pasteura” – lekarze, aptekarze, szarlatani. Jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków? Poznacie fakty ciekawe, dziwne i straszne. Dowiecie się, czemu Paracelsus palił księgi, jaki wstydliwy problem miał król Ludwik XIV Słońce, kogo zakopywano w gnoju i na co pomagały okłady z surowej marchwi. Prowadzenie: Krystian Śmietański

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

13:00 – 13:50     Spotkanie z Agnieszką Hałas, autorką powieści „Olga i ostry”, oraz niedawno wznowionej powieści fantasy „Dwie karty”. Prowadzenie Krystian Śmietański.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

14:00 – 14:50     Spotkanie z Witoldem Jabłońskim - autorem powieści fantastyczno-historycznychpt. „Co się stało z mitologią słowiańską?”. Co się stało z mitologią słowiańską? Pytała dramatycznie Maria Janion w swej słynnej „Niesamowitej Słowiańszczyźnie”. Dlaczego uczymy się w szkołach mitologii grecko-rzymskiej, znamy i zachwycamy się innymi, obcymi mitologiami, jak celtycka, germańska, nordycka, semicka, a nawet hinduska, a nie mamy pojęcia o własnej? Czy w ogóle istniała? A jeśli tak, czy można ją zrekonstruować w sposób naukowy lub literacki? Na te i inne pytania odpowie Witold Jabłoński, zdradzając przy okazji szczegóły swej najnowszej publikacji, przygotowywanej przez Instytut Wydawniczy Erica: „Dary bogów”. Opowieści słowiańskiego bajarza.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

15:30 – 17:00     Spektakl „Zami3ć”. Niedaleka przyszłość. Rok 1993. Hacker komputerowy znany pod nickiem „pr0sp3r0” niegdyś był szanowanym programistą, współzałożycielem i twórcą sukcesu high-techowej korporacji Way & Tyrell. W wyniku zdrady został wyrzucony z firmy, odebrano mu wszystkie patenty i skazano na zapomnienie. Po latach przygotowań, kiedy wszyscy jego wrogowie zebrali się w jednym miejscu rozpoczyna swoją zemstę. Spektakl jest premierową adaptacją „Burzy” Williama Shakepeare'a. Jego twórcy inspirowali się filmami Blade Runner i TRON oraz klasyką literatury cyberpunkową. Scenariusz: Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały. Anna Karnicka. Reżyseria: Tomasz Kozłowski.

organizator:       Fantastyczne Inicjatywy Tomasz Kozłowski.

 

Program wydarzeń towarzyszących będzie na bieżąco aktualizowany.