X Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD & VI Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO

GOŚCIE SPECJALNI

 

geltz

Żaneta Geltz - pomysłodawca magazynu Hipoalergiczni i jednocześnie dyrektor kreatywny w agencji Geltz Media w Poznaniu. Doradza podmiotom polskim i zagranicznym w zakresie marketingu  komunikacji z konsumentami. Jest inicjatorem specjalistycznego portalu przeznaczonego dla społeczności alergików i osób zorientowanych na minimalizowanie ryzyka alergii w swoim życiu. Razem ze swoim zespołem redakcyjnym Akademii Alergii bada różne obszary zjawiska alergii, astmy i atopii. Podjęła współpracę z duńskimi ekspertami i toksykologami, by przenieść skandynawskie standardy i recepty na bezpieczniejsze życie na polski grunt. Chętnie podejmuje dialog ze środowiskiem lekarskim i wydawniczym, aby dostarczyć Polakom jak najbardziej rzetelne informacje i porady.

 

 

myek

Dr n. med. Danuta Myłek – specjalista w zakresie alergologii i dermatologii, jest dyrektorem Przychodni Alergologicznej „ALERGIA” w Stalowej Woli i właścicielem Centrum Alergii „PROGRES” w Stalowej Woli. Jedyny polski członek American College of Asthma, Allergy and Clinical Immunology, oraz członek European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Polskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego-Sekcji Medycyny Psychosomatycznej. Autorka książek o alergii i książki “Od lekarza do kucharza”.

 

 

davina

Davina Reeves Ciara - aktorka teatralna, prezentaerka telewizyjna i promotorka zdrowej kuchni. Odniosła sukces w Nowym Yorku, wygrywając tytuł miss NY. w Stanach Zjednoczonych poznała swojego męża Ireneusza Ciarę i postanowiła zamieszkać w Polsce.Razem z mężem prowadzi program "Żywienie Terapeutyczne", jest ambasadorką marki Cool Mama.

 

 

 

 

 img 7038Piotr Chabzda – miłośnik pysznego jedzenia, kulinarnych eksperymentów, fan Instagrama, redaktor prowadzący ogólnopolskiego magazynu SlowLife! Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydziału Historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez blisko pięć lat prowadził bloga kulinarnego Muffins Revolution, na łamach którego przeprowadzał muffinkowe eksperymenty. Uczestnik programu Ugotowani. Od trzech lat redaktor prowadzący ogólnopolskiego magazynu SlowLife Food & Garden promującego zdrowy, świadomy styl życia, na łamach którego przeprowadza wywiady z ambasadorami SlowLife, szefami kuchni. Miłośnik zwierząt oraz natury.

 

ciara irek

Ireneusz Ciara - kucharz terapeuta, fizjolog przewodu pokarmowego, kucharz którego najważniejszym narzędziem pracy jest znajomość i zrozumienie fizjologicznych i biochemicznych procesów trawienia oraz znajomość składników spożywczych i pokarmów nieszkodliwych, terapeutycznych, pokarmów pochodzenia roślinnego, żywych i wspomagających życie. Praktykuje, jak sam to nazywa- "Żywienie Terapeutyczne", koncept, który powstał na bazie doświadczenia nabytego w wielu różnych źródłach. Pobierał nauki u szamanów, zielarzy, bioterapeutów, lekarzy i profesorów na całym świecie. Studiował na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na Universita di Ferrara w Italii oraz City University of New York w USA. 

 

burcova Walentyna zdjecie mae

Prof.  Walentyna  Nikołaejwna Burkowa - generalny dyrektor Instytutu Naukowo-Badawczego  Biolit  z  Tomska RF,  -  doktor  nauk  chemicznych, profesor zwyczajny Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych i Członek Komitetu Ekspertyz Efektywności Produktów Zdrowotnych i Technologii Biomedycznej Rady Naukowej Rosyjskiej Akademii Jest autorem ponad 100 prac naukowych, 2 monografii, współautorem 11 patentów (m.in. unikalnej technologii wytwarzania wodnych ekstraktów roślinnych) i  24 receptur leczniczych fitofarmaceutyków. Laureat licznych nagród w tym ArchiMed 2002r. za opracowanie programu profilaktycznej i rekonstrukcyjnej medycyny na bazie preparatów naturalnych produkowanych na ekologicznie czystym Ałtaju. Szerokie zainteresowanie badaniami klinicznymi syberyjskich naukowców zaowocowało zaproszeniem prof. W. Burkowej do Europy, gdzie  przy udziale rosyjskiej kadry naukowej jest organizatorem szkoleń dla lekarzy, farmaceutów i studentów studiów medycznych. Szkolenia posiadają akredytację Syberyjskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Tomsku są sygnowane przez Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej.

 

Urszula Rzepczak HomePage

Urszula Rzepczak - dziennikarka, sommelierka, podróżniczka, orientalistka, zakochana w dobrej oliwie, jako wyjątkowym produkcie i zafascynowana kulturą pozyskiwania i wykorzystywania oliwy i uprawą gajów oliwnych na przestrzeni dziejów we Włoszech, w basenie Morza Śródziemnego i na świecie. Wielokrotnie, z racji zawodu, przemierzyła Półwysep Apeniński wzdłuż i wszerz – wszędzie próbując lokalne wyroby i szukając tego najlepszego smaku oliwy. Italia odwdzięczyła jej się możliwością spróbowania całego wachlarza oliw, a doświadczenia  te potwierdziły, że choć smak jest kwestią gustu, to warto kosztować najlepszych jakościowo oliw. Spotkania z producentami oliwy, zwłaszcza tymi, którzy od wieków rodzinnie uprawiają drzewka oliwne, utwierdziły ją w przekonaniu, że oliwa to pasja.

 

 

piskaa agnieszka

Agnieszka Piskała - Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Prowadzi szkolenia w zakresie zdrowego żywienia (dla dziennikarzy, pracowników firm, innych dietetyków). Liderka I edycji projektu żywieniowego skierowanego do studentów dietetyki w całej Polsce, realizowanego w ramach międzynarodowej strategii Nestlé Nutrition, Health&Wellness.  Autorka wielu artykułów na temat żywienia publikowanych w tytułach prasy kobiecej i parentingowej. Współautorka (razem z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską) książki „Mama i tata to my”, na łamach której obala wiele żywieniowych mitów. Uczestniczka, w roli prelegenta, szeregu konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka w całej Polsce. Zdrowie i racjonalne odżywianie to nie tylko jej zawód, ale też pasja. Uzależniona od antyoksydantów w postaci herbaty i kawy oraz od wieczornych transcendentalnych rozmów o życiu z synem Jankiem. Uwielbia książki Milana Kundery, muzykę Boba Marleya i tort czekoladowy Pischingera.

kasia jankowska

Katarzyna Jankowska - mama Natalii i Konrada-Alergika.  Ukończyła Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz podyplomowe studia w zakresie Zarządzania Zasobami Pracy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest optymistką z listą marzeń, które spełnia krok po kroku. Kocha książki, taniec i taką muzykę, która jej się podoba. Marzy o podróżowaniu i poznawaniu nowych miejsc. Dzieli się swoimi małymi i dużymi podróżami na blogu Alergik w podróży. Jest autorką książek: „Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie”, której premiera odbyła się 03 grudnia 2014 roku, „Mama Alergika Gotuje. Na Wyjątkowe Okazje”, która pojawiła się na rynku 23 kwietnia 2015 r. oraz „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi”, którą wydała samodzielnie, w sprzedaży dostępna jest od 20 maja 2016 r. NATURA FOOD objęła patronatem publikację „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi”.

 

 

carlos

Carlos Gonzalez  Tejera - smakosz i gawędziarz. Promotor żywności wysokiej jakości, tradycji kulinarnych poszczególnych krajów i regionów. Jest propagatorem metody sous-vide, czyli długiego gotowania potraw w szczelnie zamkniętych workach plastikowych, umieszczonych w gorącej wodzie.  Dziennikarz wiele lat współpracujący ze światowymi agencjami prasowymi, mediami z Hiszpanii, Polski i wielu innych europejskich krajów. Autor felietonów do magazynów „Kurier Polski”, „Voyage”, „Kuchnia”, „Hunter”, „Moje gotowanie”. Twórca jednego z pierwszych w kraju telewizyjnych programów kulinarnych – „Między nami smakoszami”, autor programu „Warszawa od kuchni”. Organizator i szef konkursów „Złota Chochla” i „Srebrna Patelnia”. Założyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiej Akademii Gastronomicznej. Zdobywca nagrody imienia Stanisława Wokulskiego przyznawanej przez Warszawską Radę Gospodarczą za wybitny wkład w rozwój gastronomii warszawskiej oraz popularyzacją sztuki kulinarnej.