XX Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych

PODSUMOWANIE 2016

podsumowanie

FILM VIDEO FOTO 2016 za nami

W sobotę, 9 kwietnia 2016 r. zakończyła się XIX edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio,Video i Technologii Multimedialnych. Tegoroczna imprezę odwiedziło ponad 16 tys. osób, które przez trzy dni miały możliwość zapoznania się z bogatą ofertą ponad 150 wystawców, wzięcia udziału w ponad 100 warsztatach, seminariach i spotkaniach oraz obejrzenia 8 wystaw fotograficznych.

Targi FILM VIDEO FOTO to najważniejsza impreza branżowa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która skupia polskie i zagraniczne grono wystawców – producentów i dystrybutorów najnowszego sprzętu i akcesoriów fotograficznych, audio i wideo-filmowych oraz zaawansowanych rozwiązań z zakresu grafiki komputerowej, techniki audiowizualnej, cyfrowej obróbki obrazu, druku, postprodukcji a także technologii multimedialnych.

Pierwszego dnia w uroczystym otwarciu targów udział wzięli: wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz poseł na sejm RP Artur Dunin. Wydarzenie uświetniła także obecność przedstawicieli Rady Programowej Targów FILM VIDEO FOTO.

Międzynarodowe Targi Łódzkie wraz z partnerami i wystawcami  przygotowali w tym roku bogatą ofertę ponad 100 różnych warsztatów, seminariów prezentacji i spotkań, które cieszyły się olbrzymią popularnością i rekordową frekwencją wśród zwiedzających. Podczas targów zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogli poszerzyć swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach praktycznych, m.in. z fotografiki ulicznej czy kulinarnej, wysłuchać prelekcji na temat praw autorskich w fotografii i filmowaniu lub spotkać się z Jackiem Boneckim, który opowiadał o nowych technologiach w fotografii czyli jak fotografować i filmować smartfonem , z Jakubem Kaźmierczykiem oczy Adamem Nurkiewiczem. Goście tłumnie wypełnili 9 sal konferencyjnych, w których zorganizowano wykłady i prezentacje podzielone na bloki tematyczne związane z fotografią, filmowaniem, obróbką obrazu i drukiem. Zainteresowani poznali tajemnice podwodnego i podróżniczego fotografowania, na spotkaniach z Piotrem Stosem, Marcinem Dobasem i Markiem Arcimowiczem. Wielką popularnością cieszył się także wykład Tomasza Tomaszewskiego, który opowiadał o tym dlaczego warto fotografować w Polsce.

Podczas wydarzenia odbył się Creative Roadshow podczas którego organizatorzy : Akademia Nikona, Datacolor, Eduweb.pl, Eizo, Epson, G-Technology i Wacom zaprezentowali pełen fotograficzny workflow – od wykonania zdjęcia podczas zaimprowizowanej sesji, po jego wydruk. Targom towarzyszyły liczne wydarzenia, które z pewnością zainspirowały uczestników do fotografowania, jak i uwieczniania chwil na taśmie filmowej.

Zachętą do rozpoczęcia przygody z aparatem była możliwość bezpośredniego spotkania z artystami w Strefie Sztuki. Zaproszeni goście opowiadali o swojej drodze w fotografii, inspiracjach, sposobach pracy i dotychczasowym dorobku artystycznym. W spotkaniach uczestniczyli, m.in. Arkadiusz Branicki, Renata Młynarczyk czy Dariusz Klimczak. Zwiedzający mieli również możliwość zapoznania się z 8 różnymi cyklami wystaw fotograficznych umieszczonych we foyer w tym m.in.:

1. Wystawa "Kobiety Fotografują" Artyści dla Olinka
2. Wystawa "Sławne portrety w srebrzystej odsłonie" Piotra Pietrygi "Collodion Print
3. Wystawa "Światłoczułość" Retrofoto Leokadii Bartoszko
4. Wystawa "Obecność" Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Łódzki
5. Wystawa Marcina Dobasa, Piotra Stósa, Jakuba Kaźmierczyka Galerii Olympus & Epson
6. Wystawa Tomasza Tomaszewskiego z cyklu "To, co trwałe"
7. Wystawa Marka Arcimowicza " Majesty Freeride Camp - kilka dni narciarstwa wokół tyrolskiego Zillertal"
8. Wystawa Adama Nurkiewicza "Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2015"

 

Jak co roku, podczas Targów FILM VIDEO FOTO wręczone zostały  medale oraz wyróżnienia dla najlepszych produktów prezentowanych na targach. Produkty w każdej z kategorii oceniane było przez wybitnych profesjonalistów. Spośród 46 zgłoszonych produktów, w trzech kategoriach, 7 zdobyło złote medale FVF, a 8 wyróżnienia. Medale FILM VIDEO FOTO otrzymali w tym roku: w kategorii ramka, album, fotoksiążka medal otrzymała firma Druga Strona Czerni za fotoksiążkę tradycyjną i album tradycyjny oraz KrukBook za fotoksiążkę z pudełkiem, natomiast wyróżnienie za produkt polski trafiło do firmy Icar za ramkę do oprawy Cottage. W kategorii video medalem nagrodzono zestaw napędowy Varanus firmy Foton Accessories, a wyróżnienia powędrowały do Next77 za Obiektyw Tokina AT-X 14-20mm F2 PRO DX, ALSTOR Sp.j. za pamięć masową Promise Pegasus2 R4, a także BEIKS BiK Machulski Sp.j  za STABI ACTIVE  L1+ i Soczewkowe panele LED Akurat Lighting serii S.  Kolejna kategoria – sprzęt fotograficzny to medale dla marek Sony Europe Limited Oddział w Polsce za Sony α7r II, Olympus Polska za Obiektyw Olympus M. Zuiko PRO 300MM F4 IS oraz firmy Baltrade Sp. Z o.o. za everACTIVE NC-3000 - profesjonalną ładowarkę do akumulatorów Ni-MH, a wyróżnienia przyznano firmom ALSTOR Sp. J. za monitor EIZO ColorEdge CG248, Next77 Sp. Z o.o. za Quadralite Reporter 360 TTL oraz dla Epson Europe za SureColorSC-P7000 Violet Spectro.

Podczas Targów miało miejsce także ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Metamorfozy Łodzi w czterech porach roku”. Główną nagrodę, czyli GRAND PRIX FILM VIDEO FOTO otrzymał Paweł Augustyniak za fotografię „Gwiezdne Łagiewniki”, a zdjęcie pod tytułem „Pomorskie lato” Izabeli Maciejewskiej zostało nagrodzone GRAND PRIX SPOŁECZNOŚCI FACEBOOK. W poszczególnych etapach konkursowych nagrody trafiły do Agnieszki Wojtery, Adriana Górskiego i Pawła Augustyniaka, natomiast wyróżnienia otrzymali Paweł Olejniczak, Renata Jędrasiak, Tomasz Aulich i Agnieszka Strzyżewska. W plebiscycie publiczności nagrodzono Andrzeja Strzyżewskiego i Patrycję Cychner. Wystawę pokonkursową fotografii można było również podziwiać podczas targów FILM VIDEO FOTO. Sponsorami nagród były firmy: Aeromind, Reporterstrap, Pixonet, Mozaikowo, Wydawnictwa Galaktyka i Edipresse, Fundacja Jacka Boneckiego oraz Laboratorium Fotografii Profesjonalnej Fotospektrum.

Nowością tegorocznych targów była aplikacja mobilna usprawniająca komunikację na linii wystawca – odwiedzający. Dzięki współpracy z firmą Adfairs goście targów mogli pobrać darmową aplikację dostępną na platformę IOS i Android. Rozwiązanie mobilne FILM VIDEO FOTO pełni funkcję interaktywnego pamiętnika przechowującego zdjęcia i notatki z eventu, aby odwiedzający również po zakończonych targach mógł powrócić do interesujących go informacji. Aplikacja umożliwia wybór ulubionych wystawców i kontakt zarówno podczas, jak i po ukończonych targach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, targi można było odwiedzić również wirtualnie dzięki relacjom Fotograficznego Programu Bez Nazwy – patrona FVF 2016.

 

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie www.filmvideofoto.pl

Zapraszamy również na profil Targów na portalu Facebook.com, gdzie znajdą Państwo liczne relacje zdjęciowe i filmowe z ostatniej edycji Targów, a także najświeższe informacje na temat nadchodzącej edycji .