XXIII Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

Traktoriada

Traktoriada - Ursusem dookoła świata

Pomysł wyprawy

Pomysł na wspólną podróż powstał z połączenia doświadczeń dwóch podróżników. Marcin Obałek po wieloletnich wyprawach traktorem po krajach Ameryki Południowej, zdecydował się na kolejny, klasyczny polski ciągnik, tym razem jednak starszy o 35 lat od swego poprzednika. Piotr Śliwiński mając za sobą dziesięć wypraw wokół ziemi za naturalną trasę uznał podróż dookoła świata. Natomiast jego wyposażenie alpinistyczne i doświadczenie przy zdobywaniu lodowców, pozwoliły podróżnikom wyruszyć na wyprawę w środku zimy, podczas największych, siarczystych mrozów. Nietypowe środki lokomocji wzbudzają zainteresowanie i sympatię ludzi.

Uczestnicy wyprawy promują najlepsze inicjatywy i najlepsze polskie marki, które mogą być używane w Afryce. Marcin Obałek i Piotr Śliwiński postanowili wykorzystać swoje międzynarodowe kontakty, powstałe podczas licznych podróży po świecie. Wskutek tego powołali do życia Klaster „Jedność”, którego celem jest zrzeszanie polskich producentów w celu efektywniejszej sprzedaży polskich produktów do krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej.

traktoriada traktory 2
Trasa wyprawy

Założeniem ekspedycji jest okrążenie świata polskim traktorem oraz popularyzowanie wiedzy o Polsce. Celem pierwszej części wyprawy jest Afryka. Przegląd sprzętu i oficjalna odprawa odbyła się 3 stycznia 2017 roku w asyście zespołu Starego Traktora Bieszczady. Pożegnanie z krajem nastąpiło w Węgierskiej Górce, na Hali Boraczej. Marcin Obałek i Piotr Śliwiński dotarli tam 7 stycznia 2017 roku, jadąc z Bieszczad przez południową część Małopolski. W trakcie przejazdu z Beskidu Żywieckiego na Słowację, przez Wielką Fatrę i NizkeTatry, uczestnicy napotkali siarczysty mróz, co stanowiło dodatkowe wyzwanie w podróży ciągnikiem bez kabiny. Temperatura powietrza dochodziła do - 20ºC w Polsce, natomiast po przekroczeniu granicy nawet powyżej – 30ºC. Na Słowacji do Ekspedycji dołączy Monika, Ula i słowaccy motocykliści. Uczestnicy zamierzają dojechać do Włoch w pierwszych miesiącach 2017 roku, aby udać się promem do Izraela, a następnie przejechać przez Egipt i Sudan do Etiopii. W Etiopii, w miejscowości, położonej nad Jeziorem Tana, znajduje się siedziba dużej firmy rolniczej, której kierownictwo zaprosiło organizatorów wyprawy do rozmów na temat współpracy Polski z krajami Afryki. Tam właśnie zakończy się pierwszy etap wyprawy.

Losy etapów można śledzić na kanale You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCte19d4ACMlmXbVagANYkHA/videos

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Obałkiem

19 marca (niedziela) godz. 11.15 - 12.15

Sala konferencyjna B