XXIII Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR - Edycja: 2017-03-17 - 2017-03-19

Miasto Partnerskie - Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski położony jest w centrum Polski, na skrzyżowaniu głównych dróg krajowych i międzynarodowych. Pod względem wielkości to drugi na ziemi łódzkiej ośrodek przemysłowy, usługowy, edukacyjny i kulturalny. Jego powierzchnia wynosi 67,25 km2. W Piotrkowie Trybunalskim mieszka prawie 75 tysięcy osób.

Bogata historia Piotrkowa Trybunalskiego może być powodem do dumy dla wszystkich Polaków, bowiem w dziejach Rzeczypospolitej miasto, które w tym roku obchodzi swoje 800-lecie, odegrało wyjątkową i znaczącą rolę. Ludwik Węgierski w przywileju koszyckim z 1374 roku wymienił Piotrków wśród najważniejszych miast w Królestwie Polskim.
Piotrków był miejscem zjazdów rycerstwa, zjazdów generalnych szlachty, synodów duchownych, miejscem narodzin polskiego parlamentaryzmu. Swoje rządy inaugurowali w tym mieście (obierani władcami na sejmach elekcyjnych) potomkowie Władysława Jagiełły, a  pierwsze hołdy władcom Rzeczypospolitej składali wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego. W Piotrkowie obradował Trybunał Koronny – pierwszy w Europie najwyższy sąd dawnej Rzeczypospolitej. W tamtych czasach miasto było drugą polityczną stolicą królestwa. Znaczącą rolę odegrało również w czasach zaborów oraz w latach pierwszej wojny światowej – u progu niepodległości – gdy w Piotrkowie miał swoją siedzibę Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego. W takiej atmosferze dorastał przyszły Komendant Główny Armii Krajowej – Stefan Rowecki (Grot), jeden z wielu wychowanych w Piotrkowie bohaterów, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.

Warto odwiedzić Piotrków Trybunalski, by zobaczyć urocze Stare Miasto będące tłem do realizacji wielu znanych filmów oraz aby wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Miasto wielu kultur
Nawiązaniem do wielokulturowości miasta są liczne przedsięwzięcia kulturalne, w tym m.in.: Partnerskie Muzykowanie, Spotkania na Trakcie Wielu Kultur, Shabbaton i Dni Kultury Żydowskiej, a w tym roku – w roku 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego – inauguracja Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W Piotrkowie Trybunalskim podziwiać można wiele zabytków świadczących o historycznej wielokulturowości miasta. Wśród budowli, które warto zobaczyć są kościoły katolickie, cerkiew prawosławna, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga, ale najciekawszym symbolem wielokulturowości Piotrkowa jest (stojący na pozostałościach cmentarza przy kościele OO. Bernardynów) obelisk upamiętniający Jana Karola Samuela Hildelbrandta – ewangelika, któremu ten pomnik na katolickim cmentarzu ufundowała społeczność żydowska.

Zabytki
W Piotrkowie Trybunalskim na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto – jeden z najciekawszych w Polsce środkowej przykładów dawnej zabudowy miejskiej z centralnie położonym rynkiem i przylegającymi ulicami. Zachowany – z pewnymi zmianami od średniowiecza – układ urbanistyczny sięgający drugiej połowy XIII wieku oddaje kształt miasta otoczonego murami obronnymi, których fragmenty jeszcze istnieją. Wąskie uliczki wychodzą – po dwie – z narożników niewielkiego (60 x 73 m) rynku, zabudowane kamienicami mieszczańskimi na renesansowym podpiwniczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. renesansowa, barokizowana kamienica z XVI wieku, w której ponoć mieszkała królowa Bona. Obecnie mieści się tutaj Centrum Edukacji Browarniczej, gdzie zobaczyć można poszczególne etapy produkcji piwa. Na środku rynku odtworzono zarys fundamentów nieistniejącego już ratusza. Obrazu całości dopełniają  kościoły z XIV i XVII w. Do dziś zachowały się fragmenty dawnych obwarowań miejskich. Najokazalszy znajduje się w fasadzie dawnego klasztoru ss. Dominikanek przy Placu Kościuszki, drugi przy kościele oo. Jezuitów, trzeci u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Garncarskiej, przy plebanii kościoła farnego p.w. św. Jakuba.
Starówka jest ulubionym miejscem spotkań wielu piotrkowian i turystów, którzy coraz częściej odwiedzają Piotrków Trybunalski. Mały rynek, wąskie uliczki, pozostałości murów obronnych, królewska rezydencja, liczne kościoły i zabytkowe kamieniczki mają swój niepowtarzalny urok.

Więcej informacji o Piotrkowie Trybunalskim: www.piotrkow.pl, www.cit.piotrkow.pl
Kalendarz turystyczny 2017: http://www.cit.piotrkow.pl/index.php/kalendarz-turystyczny-2017
Kalendarz wydarzeń i imprez dostępny jest również na stronie www.piotrkow.pl

GALERIA:

DSC 0455 muzeum na pot 123
IMG 9806 p3384 p3504
IMG 3057



Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz