VI Salon Ciekawej Książki

19.11 - sobota

19 listopada (sobota)

godz. zwiedzania 10.00 – 18.00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

Dziedziniec Muzeum - "Kotłownia"

11:30-12:30 - Spotkanie z Andrzejem Strzeleckim autorem książki "Człowiek z Parawanem".

organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego/Księgarnia Prospero

 

Budynek B - sala konferencyjna 305

10.10 – 11.10 – Prezentacja pt. „Wprowadzenie do e-czytania”. Jaki czytnik wybrać, jak zacząć czytać e-booki, gdzie szukać nowości i promocji na wydawnictwa w tej formie, itp.
prowadzący: Robert Drózd (Świat Czytników).

11.15 – 12.15 – Spotkanie autorskie: Artur Wabik, „Najnowsze trendy w sztuce komiksu, na przykładzie publikacji polskojęzycznych”. 
organizator:  Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego w Łodzi. 

12.30 – 13.30 –  Spotkanie z Anną Kulik i Jackiem Perzyńskim, autorami książki "Poznajmy Sekrety Łodzi". 
organizator: Dom Wydawniczy Księży Młyn. 

13.45 – 14.45 – Spotkanie z Czesławem Langiem, autorem książki "Zawodowiec". „Pierwszy zawodowiec w historii polskiego kolarstwa opowiada o swojej karierze, odsłania kulisy organizacji Tour de Pologne”.
organizator: Wydawnictwo Akurat. 

15.00 – 16.00 – Spotkanie z Joanną Opiat – Bojarską autorką książki „Bestseller”.
organizator: Czarna Owca.

16.15 – 17.15 – „Debata na temat ateizmu: argumenty za i przeciw”.
prowadzenie: Tomasz Sieczkowski, Paweł Grabraczyk. 
organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 

Budynek B - sala konferencyjna 304

10.30 11.45  Dyktando. Sprawdzian z języka polskiego jest finałem tegorocznej edycji "Pulsu Języka", który tradycyjnie wiąże się z wielkim konkursem ortograficznym. W konkursie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Pula nagród wynosi 1000 zł. Przewidziane są także nagrody książkowe.
organizator: Dom Litratury w Łodzi.

12.00 – 14.00  Uroczystość z okazji 15-lecia debiutu książkowego Grzegorza Kasdepke"Kacperiada" została włączona do kanonu lektur szkolnych i, pomimo sprzedaży ponad stu tysięcy egzemplarzy, jej popularność wciąż rośnie i podbija serca młodych czytelników nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Od niedawna perypetie Kacpra i jego niefrasobliwego taty można oglądać także w telewizji – na podstawie Kacperiady powstał bowiem serial animowany o tym samym tytule. 
organizator: Wydawnictwo Literatura.

14.30 - 16.00 – Spotkanie z Grzegorzem Kalinowskim, autorem cyklu książek „Śmierć frajerom”; „Śmierć frajerom. Złota maska”; „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone”. Temat spotkania: „Historii nie trzeba ubarwiać. Bohater literacki uczestnikiem prawdziwych zdarzeń”.
organizator: Wydawnictwo Muza.

16.45 – 18.00 – Spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem książki „Mock”.
o
rganizator: Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Budynek D - III piętro (sala warsztatowa)

10.00 – 13.00 - „Papierkowy zawrót głowy”.
Warsztaty plastyczne dla dzieci, wspólne przygotowywanie zakładek do książek, kartek okolicznościowych, origami oraz zabawek z surowców wtórnych, nawiązujących do książki, biblioteki czy ulubionych lektur „Z Sienkiewiczem za pan brat”- quiz czytelniczy ze znajomości powieści H. Sienkiewicza.
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi.

13.15 – 14.15 – Warsztaty detektywistyczne związane z książkami „Tajemnice Zatoki Delfinów” i „Tajemnice Świstkowej prowadzenie Magda Podbylska. Warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 7 lat.
organizator: BIS. 

14.30 – 15.30  „Czym  jest architektura i na czym polega praca architekta? Podążamy tropem Młodego Franka z książki Franka Vivy bawiąc się w prawdziwych architektów". Warsztaty literacko – plastyczne dla dzieci w wieku od 6 lat.
organizator: Wydawnictwo Kocur Bury.

15.45 – 16.45 – Spotkanie z Agatą Widzowską autorką polecanej przez Ministerstwo Edukacji lektury pt: „Koń na receptę” oraz jej kontynuacji „Grzywą malowane” i „Galopem do gwiazd”. Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 12 lat oraz wszystkich miłośników koni. 
organizator: Wydawnictwo Dreams.

Budynek D - I piętro (sala czerwona)

10.30 - 11.30 - Spotkanie z Joanną Fabicką, poświęcone książce autorki pt. "Rutka".
organizator: AGORA SA.

11.45 – 12.45„Poznać świat by go zrozumieć”. Spotkanie z Jolantą Królikowską w ramach książki „Dzieci Świata”, skierowane do dzieci, i dorosłych, miłośników podróży, ciekawych świata i jego piękna.
o
rganizator: Fundacja Jomi.

13.00 - 14.00  –„Film muzyczny nie tylko w edukacji”. Spotkanie w formule "open" dla nauczycieli i osób zainteresowanych tematem.
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Kotarbińskiego w Łodzi. 

14.15 – 15.15 – Spotkanie z Violettą Wiernicką, autorką książek historycznych pt. „Rosjanie w Polsce: czas zaborów 1795 – 1915” i „Prawosławni w Łodzi”. 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga

15.30 – 16.30 – spotkanie z Marią Nowakowską, autorką „Przewodnika po Łodzi - szlakiem detali architektonicznych”.
organizator: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.

Budynek D - III piętro (strefa I)

10:00 – 14:00 – Głośne czytanie tekstów Sienkiewicza dla dzieci i młodzieży, tworzenie prac różnymi technikami plastycznymi, zagadki, quizy, gry, zabawy, promocja książek Henryka Sienkiewicza. "Portret Sienkiewicza" - warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, osób indywidualnych oraz dla grup zorganizowanych. Puzzle, zagadki z wiedzy o Sienkiewiczu, tworzenie szlacheckiego nakrycia głowy. Zapisy: Mirosława Chaba 42 255 27 57, e-mail: .
organizator: Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Bałuty.

15.00 – 16.00 – Warsztaty autorskie Elżbiety Pałasz nt. książki pt. „Moja własna książka". Grupa wiekowa: 5-7 lat. 
organizator: Wydawnictwo Adamada.

Budynek D - III piętro (strefa II)

10.00 – 11.30 – Warsztat edukacyjno-plastyczny pt. „Z Sienkiewiczem przez Afrykę”.
Przybliżenie sylwetki Henryka  Sienkiewicza i jego  najsłynniejszej powieści przygodowej dla młodzieży, charakterystyka kontynentu afrykańskiego. „Sienkiewicz w pigułce” – najważniejsze informacje na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza przedstawione w formie zabawy. „W pustyni i w puszczy” z przymrużeniem oka  czyli  kilka słów o samej powieści , „Straszna przygoda Stasia w Afryce” –  głośne odczytanie fragmentu powieści , rozmowa na temat przytoczonego tekstu, skojarzenia dotyczące kontynentu, afrykańska podróż Stasia i Nel – kolaż, dla najmłodszych kolorowanki ze zwierzętami Afryki. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga.

11.45 – 13.15 – Warsztat edukacyjno-plastyczny pt. "Kwiaty dla panny Piotrkowskiej”.
Zajęcią mają na celu zapoznanie z historią narodzin ulicy Piotrkowskiej, stworzenie postaci „panny Piotrkowskiej” i kwiatów dla niej, głośne czytanie legendy o „pannie Piotrkowskiej”, wykonanie i ubieranie „panny Piotrkowskiej”. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga.

13.30 15.00 – Warsztat edukacyjno-plastyczny pt. „Duchy, diabły, czarownice czyli Halloween po polsku”.
Zajęcia mają na celu zapoznanie z folklorem, legendami i tradycjami „halloweenowymi” w Polsce Legenda o Łysej Górze – głośne czytanie, pogadanka o polskich czarownicach, duchach i legendarnych polskich diabłach, własnoręczne wykonanie halloweenowej zakładki do książki. Grupa wiekowa 6 – 12 lat. Zapisy: Anna Ryźlak 42 637 23 43, e-mail: .
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga.

 Budynek D - III piętro 

10.00 – 16.00 – Bookcrossing, czyli wymiana książek. 
organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Spotkania odbywające się poza Centralnym Muzeum Włókiennictwa:

 

Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17

12.00 - 13.30 - Spotkanie z Adamem Wajrakiem dla dzieci i młodzieży pn. "Wajrak dzieciom i zwierzętom".
organizator: Dom Literatury w Łodzi.

Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205

14.30 - 16.10 - seans filmowy "Królestwo" („Les Saisons”), reż. Jacques Perrin - 97 min. Film "Królestwo" jest ostatnim z cyklu dokumentalno-przyrodniczego, na który składają się: „Mikrokosmos” (1996), „Makrokosmos” (2001) i „Oceany” (2009). Film współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Białostockiego.
organizator: Dom Literatury w Łodzi.

Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205

16.30 - 18.00 - Panel dyskusyjny "W dialogu z Naturą", z udziałem Adama Wajraka, prof. Justyny Tymienieckiej-Suchanek (Uniwersytet Śląski), Anny Kamińskiej i Kamila Sipowicza.
organizator: Dom Literatury w Łodzi. 

ul. Roosevelta 17