VI Salon Ciekawej Książki

18.11 - piątek

18 listopada (piątek)

godz. zwiedzania 10.00 – 18.00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

Budynek D - III piętro

10.00 – 16.00 – Bookcrossing, czyli wymiana książek.
organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Budynek D - I piętro (sala czerwona)

11.15 – 12.15„Sprawiedliwi: raport". Spotkanie z koordynatorami projektu: Szymonem Pawlakiem i Michałem Adamiakiem oraz redakcją kwartalnika. Projekt "Raport 2016: Sprawiedliwi" dedykowany licealistom łódzkich szkół, ma na celu przybliżenie tematu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 
organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

12.30 – 13.30 –  „O literaturze o łódzkim getcie" - wykład prof. Danuty Szajnert. 
organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

13.35 – 14.15 – „Jak powstaje książka? – czyli droga od autora do księgarni” -  warsztaty literackie z Lidią Miś-Nowak – autorką książek dla dzieci oraz właścicielką i redaktorką naczelną Wydawnictwa Dreams – w twórczy sposób ukażą dzieciom proces powstawania książki, od pomysłu przez wydawcę do księgarni. Podczas warsztatów dzieci będą mogły wymyślić i zaprojektować własną książkę. Zamknięta lista uczestników.
organizator: Dreams Wydawnictwo

15.45 – 16.45 – „Chava Rosenfarb: pisarka żydowskiej Łodzi" - wykład Joanny Podolskiej. 
organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Budynek D - III piętro (strefa I)

10:00 – 14:00 – Głośne czytanie tekstów Sienkiewicza dla dzieci i młodzieży, tworzenie prac różnymi technikami plastycznymi, zagadki, quizy, gry, zabawy, promocja książek Henryka Sienkiewicza - warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, osób indywidualnych oraz dla grup zorganizowanych. Przygotowanie projektu okładki do wybranego utworu Sienkiewicza. Zapisy: Mirosława Chaba 42 255 27 57, e-mail: 
organizator: Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Bałuty.

14.30 – 15:45 – Warsztaty z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Przyjdź i zrób swój numer „Świerszczyka”! Spotkanie dla przyszłych dziennikarzy, grafików i redaktorów naczelnych. W trakcie warsztatów uczestnicy wybiorą temat numeru, stworzą okładkę i rubryki z ulubionymi bohaterami ze stron czasopisma. Zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 20 osób. Zapisy na adres e-mail:
organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY). Zamknięta lista uczestników.

16.15 – 17.30 – Warsztaty z książką „Kawalerka” W. Przybylskiej (w ramach projektu Mała Warszawa czyta).
Przyjdź na warsztaty i zostań architektem! Podczas zajęć, mając do dyspozycji tylko pudełka i kredki, urządzimy nie tylko własne kawalerki – zaprojektujemy też całe osiedle. Zastanowimy się nad tym co to znaczy „dom”. Czy tworzą go cztery ściany? Co sprawia, że w domu czujemy się dobrze? Zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 20 osób. Zapisy na adres e-mail: 
organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY).

Budynek D - III piętro (strefa II)

10.00 – 11.30 - Warsztat edukacyjno – plastyczny „Łódź w bajce i mozaice”
(zapoznanie z wybraną legendą o mieście Łodzi, stworzenie ilustracji do legendy metodą wydzieranki, wykonane ilustracje wraz z tekstem legendy zostaną oprawione w formie albumu głośne czytanie wybranej legendy o mieście Łodzi, wykonanie ilustracji do tekstu metodą wydzieranki, mini quiz sprawdzający ogólną wiedzę o naszym mieście. Grupy zorganizowane – szkoła podstawowa. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga.

11.45 – 13.15 – Warsztat edukacyjno – plastyczny „Z Sienkiewiczem przez Afrykę”.
Przybliżenie sylwetki Henryka  Sienkiewicza i jego  najsłynniejszej powieści przygodowej dla młodzieży, charakterystyka kontynentu afrykańskiego. "Sienkiewicz w pigułce” –  najważniejsze informacje na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza przedstawione w formie zabawy, „W pustyni i w puszczy” z przymrużeniem oka czyli  kilka słów o samej powieści, „Straszna przygoda Stasia w Afryce” –  głośne odczytanie fragmentu powieści, rozmowa na temat przytoczonego tekstu, skojarzenia dotyczące kontynentu, afrykańska podróż Stasia i Nel – kolaż dla najmłodszych kolorowanki ze zwierzętami Afryki. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga. 

13.30 – 15.00 – Warsztat edukacyjno – plastyczny „Duchy, diabły, czarownice  czyli Halloween po polsku”.
Z
zapoznanie z folklorem, legendami i tradycjami „halloweenowymi” w Polsce Legenda o Łysej Górze – głośne czytanie, pogadanka o polskich czarownicach, duchach i legendarnych polskich diabłach, własnoręczne wykonanie halloweenowej zakładki do książki. Zamknięta lista uczestników.  
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście im. Andrzeja Struga.

Budynek D - III piętro (strefa III)

10.00 – 11.00 - Krzyżówki "Zmierz się z Sienkiewiczem" oraz zagadki i łamigłówki z nagrodami dla wszystkich odwiedzających bez względu na wiek. Zapisy: Elżbieta Kawula tel. 42 672-94-25 w. 33, e-mail:
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew   

11.15 – 12.45 - Warsztaty z wikliny papierowej - dla dzieci 10-12 letnich plus miejsce dla prezentacji.
Zapisy: Elżbieta Kawula tel. 42 672-94-25 w. 33, e-mail: 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew. 

13.00 – 14.30 - Warsztaty "Zakładka do książki" - dla dzieci 8-12 letnich.
Zapisy: Elżbieta Kawula tel. 42 672-94-25 w. 33, e-mail: 
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew.

Budynek D III piętro (sala warsztatowa)

11.00 – 12.00 – „Książka nie zawsze była kodeksem”.
Twórcze zajęcia polegające na sporządzaniu niepowtarzalnych i oryginalnych książek z wykorzystaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Prowadzący będą inspirować pomysłami i zarażać kreatywnością. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 25 osób. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem e-mail:  lub pod nr tel. 42 636 19 02. Warsztaty dla zorganizowanych grup uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

 12.30 – 13.30 – „Książka nie zawsze była kodeksem”.
Twórcze zajęcia polegające na sporządzaniu niepowtarzalnych i oryginalnych książek z wykorzystaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Prowadzący będą inspirować pomysłami i zarażać kreatywnością. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 25 osób. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem e-mail: lub pod nr tel. 42 636 19 02. Warsztaty dla zorganizowanych grup uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi.

14.00 – 15.00 – „Książka nie zawsze była kodeksem”.
Twórcze zajęcia polegające na sporządzaniu niepowtarzalnych i oryginalnych książek z wykorzystaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Prowadzący będą inspirować pomysłami i zarażać kreatywnością. Przewidywana grupa uczestników to maksymalnie 25 osób. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem e-mail:  lub pod nr tel. 42 636 19 02. Warsztaty dla zorganizowanych grup uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych.
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi.

15.30 -  16.30 – „Bałucki półświatek w przededniu I wojny światowej”.
prowadzenie Krystyna Radziszewska, Izabela Olejnik. 
organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Budynek B - sala konferencyjna 305

13.00 – 14.00 - „Uwolnij swoją wyobraźnię… i stwórz własną innowacyjną książkę”
Warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy. 
Zapisy są przyjmowane pod adresem e-mail:  lub pod nr tel. 42 636 19 02. 
organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi.

15:30 - 16:30 - Odkrycie literackie roku! Spotkanie z Jakubem Koiszem, autorem powieści "#YOLO". Niepowtarzalna okazja, aby podyskutować o młodych ludziach, dopalaczach i uzależnieniach. Czy kontrowersyjna powieść to portret pokolenia? Spotkanie poprowadzi Anita Baraniecka-Kozakiewicz. Powieść "#YOLO" z autografem w promocyjnej cenie!
organizator: Wydawnictwo OVO

Budynek B - sala konferencyjna 304

10.30 – 11.30 – Spotkanie z autorką Magdaleną Zarębską autorką książek „Projekt Breslau” oraz „Borys i Zajączki”.  Spotkanie z książką „Projekt Breslau”, opowiadającą o grupie wrocławskich gimnazjalistów, którzy w przedsionku swojej szkoły odnaleźli stary pamiętnik niemieckiego chłopca, Hugona  mieszkającego we Wrocławiu. Hugo z rodziną ma wkrótce opuścić miasto, przydarzają mu się  jednak niezwykłe wyprawy w czasie, przenosi się bowiem do odległych momentów historycznych Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów ma zaznać podobnej przygody. To motywuje ich do próby odnalezienia autora pamiętnika, a także do poznania historii swojego miasta. Podczas spotkania obejrzymy  zdjęcia dawnego i współczesnego Wrocławia. Będziemy szukać charakterystycznych budynków i porównywać jak miasto zmieniło w ciągu minionego wieku. Będzie też kilka zabaw i gier ruchowych, nawiązujących do życia w dawnym Breslau.                     organizator: Wydawnictwo BIS

12.00 – 13.30 – „Kulisy pracy dziennikarza i pisarza”. Warsztaty dziennikarskie o fikcji, prawdzie, kulisach pracy reportera i pisarza, co i dlaczego staje się w dzisiejszym świecie tzw. newsem oraz  o tym jak powstają te newsy - prowadzenie Tomasz Sekielski - dla uczniów liceum i gimnazjum. Zamknięta lista uczestników.
organizator: Wydawnictwo Od deski do deski. 

13.45 – 14.45 – „Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Michał Zawadka trener motywacyjny wraz z uczestnikami odpowiedzą na pytania: jak uwierzyć w siebie, jak wyznaczać i osiągać cele, jak obalić „hejt” i nie dać złowić się na „fejm”, jak bronić indywidualności w grupie, jak pokonać życiowe bariery, jak być w życiu graczem, a nie przegranym pionkiem. Rozpracują też takie zagadnienia, jak siła samodyscypliny i sztuka podejmowania decyzji. dla młodzieży (14- 20 lat). Zapisy na adres e-mail: Zamknięta lista uczestników. 
organizator: Wydawnictwo Mind&Dream.

15.00 – 16.00 – Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książek pt. „Fajna Ferajna”, „Gupikowo” i „Wybryki z Ameryki”. „Fajna Ferajna” to historia ośmiu osób, które w czasie Powstania Warszawskiego były jeszcze dziećmi. Z pięcioma bohaterami książki udało się autorce spotkać i porozmawiać osobiście. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach. Na spotkaniu autorka opowie o bohaterach książki - pokaże autentyczny pamiętnik z wpisem Basi (wyniesiony z Powstania). Wyświetli  też fragmenty filmu: „Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci”, który został nakręcony na podstawie książki.                                                                                                                                                                                                organizator: Wydawnictwo Bis.

16.15 – 17.15Spotkanie z Wojciechem Malajkatem, autorem książki „O gust walczę. Rozmowy o życiu i teatrze”. 
organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – Księgarnia PROSPERO.