XIX Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych

Collodion Print - sławne portrety w srebrzystej odsłonie.

bez nazwy 1 kowpia

PIOTR PIETRYGA
Collodion Print - sławne portrety w srebrzystej odsłonie


Na wystawie zostanie pokazanych 18 portretów, które każdy interesujący się polską fotografią powinien znać. Będą one jednak pokazane w wyjątkowy sposób. Eksponowane zostaną jako wielkoformatowe ambrotypy wykonane przez kuratora wystawy - Piotra Pietrygę za pomocą jego autorskiej metody Collodion Print. Wystawa ta będzie jedyną w swoim rodzaju zbiorową ekspozycją. Do grona autorów zostało zaproszonych 18 znanych portrecistów!

Pietryga – Collodion Print - Artyści 

1. Wiktor Franko http://wiktorfranko.com/

2. Adrian Błachut http://adrianblachut.com/

3. Aleksandra Zaborowska http://aleksandrazaborowska.com/

4. Marcela Paniak http://www.marcepani.art.pl/

5. Magdalena Franczuk http://www.magdalenafranczuk.com/

6. Radosław Pujan http://www.radoslawpujan.com/

7. Marcin Twardowski http://www.marcintwardowski.com/

8. Arkadiusz Branicki http://www.fineartnude.pl/

9. Andrzej Frankowski http://www.andrzejfrankowski.pl/

10. Renata Młynarczyk https://www.facebook.com/renatamlynarczykfoto/

11. Magdalena Berny http://www.magdalenaberny.com/

12. Weronika Izdebska http://www.ovors.com/

13. Arcadius Mauritz http://www.arcadius.co/

14. Agata Serge http://www.agataserge.com/

15. Piotr Pietryga http://www.piotrpietryga.com/

16. Róża Sampolińska http://rozasampolinska.com/

17. Albert Finch https://www.facebook.com/FinchAlbert/

Ambrotyp to fotografia, gdzie obraz tworzy czyste srebro osiadłe na szklanej płycie. Posiada głębsze czernie niż wydruk czy odbitka, nie wspominając o jego wyjątkowej właściwości - luminacji srebra w światłach, co w połączeniu z czernią czarnego szkła daje wrażenie trójwymiarowości.

Technika ambrotypii została wynaleziona w 1851 roku i oprócz szeregu zalet, posiada znaczną wadę: powstałe fotografie były przez te wszystkie lata naświetlane bezpośrednio w aparacie wielkoformatowym na podobnej zasadzie jak działa Polaroid. Wystawa ta pokazuje rewolucyjne rozwiązanie pozwalające tworzyć ambrotypy z negatywów i plików cyfrowych.

 

556202 338453346208512 330625016991345 860363 467697916 n

 

 

Piotr Pietryga - urodzony w 1987 r. Pomysłodawca i organizator Plenerów Fotograficznych w Michałowicach.

Zwolennik pracy w ciemni, klasycznej fotografii czarno-białej i metod szlachetnych. Specjalizuje się w technice mokrego kolodionu, używa również fotografii cyfrowej.
Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, jak i publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Zdobywca wielu nagród w konkursach, między innymi: Finalista Hasselblad Masters 2016 w kategorii Portret. Za swoje prace wykonane techniką kolodionu otrzymał Grand Prix i wyróżnienia w 19-tym i 20-tym Biennale REMIS, skupiającym się głównie na XIX wiecznych technikach fotograficznych. Zdobywca wyróżnień i 2 miejsca w konkursie Portret Prawdziwy. Reprezentant Polski w World Photographic Cup 2016 w kategorii portret.

Fotograf samouk, z wykształcenia magister farmacji i student medycyny.

Swoją chemiczną wiedzę wyniesioną ze studiów farmaceutycznych wykorzystuje w pracowni kolodionowej. Najlepszym przykładem tego jest opracowanie przez niego autorskiej techniki Collodion Print, pozwalającej na wykonywanie ambrotypów z negatywów i plików cyfrowych.

www.piotrpietryga.com
www.collodionprint.com
www.facebook.com/piotrpietryga

 PARTNER WYDARZENIA
PO