XXII Targi – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

Walim

Odkryj Gminę Walim - Krainę Sowiogórskich Tajemnic

Gmina Walim, położona w Górach Sowich, jest miejscem pełnym tajemnic.  Tu znajdziesz piękno matki natury, tu będziesz stąpać po średniowiecznych zakątkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w głąb Ziemi, aby prześledzić nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz. W Gminie Walim jest tak naprawdę!

Położenie w niezwykle malowniczym zakątku Dolnego Śląska, otoczeni górami, lasami, rzekami i strumykami, na co dzień obcujemy z przebogatą matką naturą. Na terenie naszej Krainy sowiogórskich tajemnic, oprócz wielu atrakcji turystycznych, m.in. tj. Zamek Grodno       w Zagórzu Śląskim, Sztolnie Walimskie, Jezioro Bystrzyckie wraz z zaporą wodną, pomniki przyrody, urokliwe kościoły i stare cmentarze, mamy także liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, wyciągi narciarskie oraz miejsce do kąpieli. Gmina Walim pełna historii, tajemnic i atrakcji, obfituje również w lokalnych  twórców-wytwórców, rzemieślników zajmujących się  działalnością artystyczną oraz użytkową.

Odwiedzając Gminę Walim warto choć na chwilę zatrzymać się w Zamku Grodno. Miejsce to od zawsze przyciąga turystów wędrujących zboczami wzgórza Choina. Co w tym miejscu jest takiego co wabi i zniewala?...Oczywiście - tajemnica!...Zaś zwiedzanie zamkowych zakamarków może dostarczyć mnóstwo emocji, bowiem czekają tam na turystów  niespodzianki, razem z Białą Damą, która wygląda  swego wybawcy w zakratowanym lochu.   

Drugą niezwykłą "wizytówką" Gminy Walim, która od lat przyciąga rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód, są Sztolnie Walimskie. Podziemne trasy turystyczne w kompleksie "RIESE" są pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Obiekt ten jest tym bardziej niezwykły, iż jego budowa nie została ukończona, a  jego pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia.


Gmina Walim to miejsce, w którym im więcej udaje się odkryć, tym więcej pojawia się jednak pytań, zagadek i wątpliwości...
Zapraszamy, do Krainy Sowiogórskich Tajemnic, do odkrywania jej piękna, sekretów  i osobliwości.

Jezioro Bystrzyckie i zapora wodna Sztolnie Walimskie
Zamek Grodno w Zagorzu Slaskim Zima w Rzeczce