XXII Targi – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR

Gdańsk

Gdańsk Zaprasza Łódź!

Oderwij się od codzienności i poczuj się jak na wakacjach!

Przyjdź na stoisko Gdańskiej Organizacji Turystycznej, zrób zdjęcie w gdańskiej fotobudce i wygraj fantastyczny weekend w Gdańsku. Na stoisku będzie można dowiedzieć się o atrakcjach, które w tym roku czekają na turystów oraz kupić wyjątkowy gdański gadżet. Dodatkowo mnóstwo konkursów z wyjątkowymi nagrodami.

Gdańsk „na styku”

Gdańsk od zawsze był miejscem „na styku” – na styku morza i kaszubskich wzgórz, na styku Polski i Europy, z którą handlowano drogą morską, na styku różnych kultur i religii, co sprzyjało rozwojowi nowych idei.

Tradycja ta jest kontynuowana – Gdańsk to miasto na styku historii i nowoczesności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Za każdą wizytą można odkryć tu coś nowego. Nie zwlekaj – Gdańsk czeka na Ciebie!

Zapraszamy do Gdańska! A co warto tu zobaczyć?

1. Fontanna Neptuna

Neptun, Bóg Mórz, patronuje niegdyś kupieckiemu miastu, spoglądając na mieszkańców z fontanny umieszczonej w samym sercu Gdańska – na Długim Targu, części Drogi Królewskiej – trasy, którą paradowali odwiedzający miasto władcy.

Z fontanną związana jest pewna legenda – gdy odsłonięto ją w XVII wieku zachwyceni mieszkańcy zaczęli wrzucać do niej złote monety. Ucieszony tym Neptun uniósł swój trójząb i rozbił monety w drobny pył, przemieniając wodę w fontannie w alkohol. Tak powstać miał Goldwasser – słynny gdański trunek z drobinkami złota.

2. Ratusz Głównego Miasta

Dawna siedziba władz miasta pełni dzisiaj rolę oddziału muzealnego. Można tu zobaczyć najpiękniejsze gdańskie wnętrza – między nimi Salę Czerwoną. Bogato zdobiony pokój, w którym obradowała niegdyś Rada miasta, jest jednym z nielicznych w Gdańsku, gdzie pełne wyposażenie przetrwało zawieruchę drugiej wojny światowej. Na szczycie wieży znajduje się jeden z gdańskich carillonów – instrumentów muzycznych składających się z różnej wielkości dzwonów, wygrywający melodie o każdej pełnej godzinie.

3. Muzeum Bursztynu

Bursztyn, złoto północy, jest elementem charakterystycznym dla Gdańska. Dlatego też 10 lat temu otwarto poświęcone mu muzeum, gdzie zobaczyć można zarówno bursztyn naturalny, jak i wyroby bursztynnicze – zarówno te historyczne, jak i współczesne.

Budynek muzeum jest równie interesujący – to dawny system miejskich fortyfikacji, następnie zamieniony na… więzienie. Można tu zobaczyć dawne cele więzienne, salę przesłuchań, a nawet poczuć się jak więzień zakuty w kajdany!

4. Kościół Najświętszej Marii Panny

Największa gotycka, ceglana, sakralna budowla Europy dominuje w gdańskim krajobrazie, odcinając się wyraźnie na panoramie miasta. Budowa tego potężnego kościoła zajęła ponad 150 lat! Oglądać w nim można wybitne dzieła średniowiecznych i renesansowych artystów – między innymi ołtarz główny, potężny zegar astronomiczny czy kopię Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga (oryginał znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku). Historia tego obrazu jest fascynująca – znalazł się w Gdańsku dzięki… piratom, którzy zajęli statek, którym był przewożony.

5. Żuraw

Majestatyczny Żuraw dumnie strzeże dawnego portu na Motławie. Kiedyś służył do wyładunku towarów ze statków oraz stawiania masztów – dziś jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego.

W jaki sposób Żuraw funkcjonował? Przechodząc pod nim możecie dojrzeć dwa ogromne koła – przypominające zabawki dla chomików. Jednak to nie gigantyczne chomiki w nich biegały, a wykwalifikowani pracownicy portowi…

6. Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk odegrał również niesamowicie ważną rolę w powojennej historii Polski – i całej Europy. To tutaj w wyniku strajków stoczniowych powstała Solidarność – ruch, który zapoczątkował upadek rządów komunistycznych.

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury wychodząca poza ramy muzeum, jednak jej sercem jest wystawa stała – prezentująca drogę do wolności i demokracji Wschodniej Europy.

7. Centrum Hewelianum

Jan Heweliusz zapisał się w historii zarówno jako rajca miejski i browarnik – ale przede wszystkim jako astronom. Jako postać tak silnie związana z gdańską nauką, został patronem wyjątkowego, interaktywnego centrum nauki – gdzie przez zabawę i fascynujące eksperymenty można poznawać prawa rządzące światem. A co w nim wyjątkowego? Chociażby jego położenie, w dawnych miejskich fortyfikacjach przy Górze Gradowej – miejscu z najlepszym widokiem na Śródmieście Gdańska J

8. Gdański Teatr Szekspirowski

Szekspirowska tradycja sięga w Gdańsku XVII wieku – jeszcze za życia angielskiego barda wędrowne trupy aktorskie przybywały do miasta, by wystawiać jego sztuki w dawnej Szkole Fechtunku. Pozostałości tego budynku doszukali się archeolodzy i na jego miejscu wskrzeszono ideę – potężna, ciemna bryła teatru odcina się wyraźnie w miejskiej strukturze.

W jej środku, niczym w sercu dawnego miasta – scena. I to nie byle jaka scena! Jedyna taka w Polsce, w zależności od potrzeb klasyczna, włoska czy elżbietańska. Dodajcie do tego otwierany dach, dzięki któremu spektakle oglądać można przy świetle dziennym… i podróż w czasie gotowa!

01 GOT kolor